Haftanın Ürünü
ÇANAKKALE’DE ÇIFTLIK

ÇANAKKALE MERKEZ AKÇALI ,ÇANAKKALE BALIKESIR ANA YOLU ÜZERINDE BULUNAN ÇIFT..   devamı...


SIK SORULAN SORULAR

1) Nakit paranın geçerli olmadığı barter sistemi içerisinde firmalar alacak ve borç durumlarını nasıl takip ederler?

              *Bu sistemde kişilerin alacak-verecek hesaplarını takip edebilmesi ve barter şirketinin, üyelerinin cari durumlarının kaydını yapabilmesi için barter çeki kullanılır, bu çek sembolik bir çek olup nakde dönüştürülememektedir.

              Barter çeki 3 nüshadan oluşmaktadır; biri barter şirketinde biri alacaklı olan firmada diğeri ise borçlu olan firmada kalmaktadır. Alım-satım esnasında firma, operasyon departmanından satış yetki kodu almalıdır aksi halde çek geçersiz kabul edilmektedir.
2) Barter sisteminde birebir takas mı yapılmaktadır?

              *Barter sistemi, bildiğimiz birebir takastan farklıdır, firmalar Evrensel Barter’ a borçlu veya Evrensel Barter havuzundan alacaklı olmaktadırlar. Sistemden ihtiyaçları olan her türlü ürün veya hizmeti alabilirler.


3) Barter sisteminde fiyatlar nasıl belirlenir?

              *Fiyatları liste fiyatı üzerinden firmalar kendileri belirler. Ancak Evrensel Barter, yapılan her işlemden %5 komisyon alır. Bu durum firmalara %10 barter maliyeti yüklemektedir, bu nedenle firmalar fiyatlarını %10 arttırarak barter havuzuna arz ederler. Fakat fiyatların %10’un da üzerine çıkarılması Evrensel Barter A.Ş. tarafından üyeleri korumak adına engellenmektedir.


4) Firmamız alacaklı durumda olduğu zaman, barter havuzundan alacak bir şey bulamazsa, alacağımız miktar zamanla değer kaybeder mi?

              *Evrensel Barter sıfır faizli dolar kredisi açmaktadır. Üyelerimizi enflasyondan korumak için işlemler dolar üzerinden gerçekleşir ve faiz uygulanmaz. Bu nedenle, alacak ve borç miktarınız değer kaybetmez.


5) Borçlu firmanın borcunu karşılaması için tanınan süre ne kadardır?

              *1 sene içerisinde faizsiz bir şekilde, borcunu malı ya da hizmeti ile ödeme imkânı tanınmaktadır. Bir yıl sonunda borcunu malı ya da hizmeti ile ödemeyen firmadan borcu nakit olarak alınır.


6) Evrensel Barter’ a üye olmanın koşulu nedir?

              *Sözleşmede yer alan belgelerin (vergi levhası, imza sirküleri, ticaret odası faaliyet belgesi vb.) yanı sıra, üyelik için gerekli olan koşul, yıllık üyelik aidatı olan 500$+KDV’nin nakit olarak banka hesabımıza yatırılmasıdır.